Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Start
Leman dziś


Dzień Kobiet PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 21 marca 2016 07:51

Ponad siedemdziesiąt kobiet wzięło udział w uroczystości z okazji Dnia Kobiet, które Koło Gospodyń Wiejskich z Lemana zorganizowało 13 marca w Szkole Podstawowej w Lemanie. Do tego pięknego grona zaproszono wójta, radnego, proboszcza oraz dyrektora szkoły. Panie otrzymały kwiaty i słodkości, natomiast dziewczęta z Koła przedstawiły widowisko pt. "Znionka" oraz zaśpiewały piosenkę "Kazdo Lemanionka".

Premiera wypadła bardzo dobrze, a spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera.

Okazało się, że nasze dziewczęta z Koła mają nie tylko talenty kulinarne, artystyczne ale też aktorskie.


 
Projekt - Zdobnik ceramiki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 11 maja 2015 12:53

Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Lemanie Podlaska Izba Rolnicza zrealizowała szkolenie i warsztaty "Zdobnik ceramiki".

Projekt realizowano w dniach: od 7 do 11 oraz od 20 do 24 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej w Lemanie.

Efekty były zachwycające.

Jak widać rzeczywiście nie święci garnki lepią.

 
Rocznica bitwy pod Lemanem w 1920 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 07 października 2014 13:23

Uroczystość przed pomnikiem

zamordowanych żołnierzy w 1920 roku.

24.08.2014 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterską walkę i śmierć polskich żołnierzy w bitwie z bolszewikami pod Lemanem, która miała miejsce 25 sierpnia 1920 rok.

Głównym organizatorem uroczystości był Wójt Gminy Turośl, pan Piotr Niedbała.

III Korpus Kawalerii pod dowództwem Gaja Bżiszkjana, pojawił się pod Lemanem rankiem 24 sierpnia. Żołnierze tego oddziału rekrutowali się głównie z szumowin społecznych i przestępców. Instynkt mordercy mieli wpisany w swoją osobowość. Major Zygmunt Żaba mimo posiadania zaledwie połowy zakładanych sił rozpoczął działania obronne. Strzelanina wywiązała się około godz. 9. Pierwsze natarcie spieszonej kawalerii nie przyniosło sukcesu, jednak mjr. Żaba widząc, że nieprzyjaciel okrąża go, wydał rozkaz odwrotu. W Lemanie pozostał jedynie pluton osłonowy liczący 55 żołnierzy. Oddział ten jak Spartanie pod Termopilami, pozwolili reszcie batalionu odejść bez strat, sam jednak po nieudanej próbie przebicia się z okrążenia, z braku amunicji został przez kozaków wyrżnięty. Zginęło wówczas 47 żołnierzy.

O świcie 26 sierpnia przy pomocy 62 pułku piechoty zlikwidowano resztki wrogich wojsk na polskim terytorium, zaś Niemcy wreszcie rozbroili kozaków na Prusach. Bitwa dobiegła końca. Uroczyście przewieziono zwłoki z Lemana do Kolna i złożono na miejscowych cmentarzach. Oprawa godna była największych bohaterów, którymi niewątpliwie żołnierze owi byli. Zabitym w Lemanie polskim żołnierzom wybudowano na miejscu pod lasem pomnik, na który złożyli się rodacy ze Stanów Zjednoczonych, a który poświęcono 20 sierpnia 1922 r.

Wszyscy w Lemanie znają opowieść o żołnierzu, któremu udało się uciec. Uratowały go właśnie folwarczne zarośla. Pogoń na koniach, podjęta przez oprawców, nie dała rezultatu, ponieważ zwierzęta grzęzły w mokradłach, a kule cudem omijały uciekiniera. Po latach przyjechał do Lemana i odwiedził to miejsce. Leżał przed pomnikiem i płakał. Płakał za swoich współbraci i płakał w modlitwie dziękczynnej za ocalenie.

Uroczystość uświetnili:

 • przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, pani Agata Tyszka.
 • Zastępca dowódcy 15 Mazurskiego Batalionu Saperów z Orzysza,  – pan major Mariusz Łuszczyński).
 • Starosta Powiatu Kolneńskiego, pan Henryk Duda.
 • Burmistrz Miasta Nowogród, pan Józef Piątek.
 • Wójt Gminy Grabowo, pan Józef Wiszowaty.
 • Wójt Gminy Kolno, pan Tadeusz Klama.
 • Wójt Gminy Mały Płock, pan Józef Dymerski.
 • W imieniu burmistrza miasta Kolno - sekretarz miasta Mirosław Bajorek.
 • Przewodniczący Rady Miasta Kolno, pan Mieczysław Śniadach.
 • Kapelmistrz, pan Mieczysław Parzych wraz z Orkiestrą Dętą OSP z Kolna.
 • Prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie, pana Andrzej Szymański wraz z grupą rekonstrukcyjną.
 • Przewodniczący Rady Gminy Turośl, pan Sławomir Milewski oraz radni.
 • Dyrektorzy szkół i innych instytucji.
 • Mieszkańcy Lemana, Zimnej, Łachy.

Po raz pierwszy odbyła się msza polowa, a także rekonstrukcja wydarzeń.

Poprawiony: poniedziałek, 13 października 2014 12:00
 
Nowy asfalt na Zapolach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 07 października 2014 09:40

W środę 30 lipca odbyło się uroczyste otwarcie nowo przebudowanej drogi gminnej Leman Zapole. W przecięciu wstęgi brał udział Wicewojewoda Podlaski Pan Wojciech Dzierzgowski.

Przebudowy drogi dokonano z rezerwy celowej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w infrastrukturze komunalnej jednostek samorządu terytorialnego w kwocie  872 361 zł. oraz środków własnych budżetu gminy w kwocie 294 793,80 zł.

Przebudowa drogi wykonana  na podbudowie  z kruszywa  łamanego,  stablizowanego mechanicznie  o  grubości  20 cm. Nawierzchnię drogi zbudowano z dwóch warstw  betonu asfaltowego o łącznej grubości 8 cm; w tym warstwa  wyrównawcza  o grubości 5 cm  i warstwa  ścieralna o grubości 3 cm. Łączna długość nowoprzebudowanej drogi wynosi 2218m.

(Wykorzystano tekst A. Lewandowskiego ze strony www.turosl.pl)


Poprawiony: wtorek, 07 października 2014 10:44
 
Bziodowanie w Lemanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 25 maja 2014 10:16

Po raz kolejny, przy pięknej pogodzie Szkoła Podstawowa im. Stanisława Krupki w Lemanie oraz Towarzystwo „Jan z Kolna” zorganizowali VI Festiwal Kurpiowskich Zabaw Dziecięcych „Bziodowanie w Lemanie”.

Impreza odbyła się 18.05.2014r. na boisku naszej szkoły, a uczestniczyło w niej 6 drużyn ze szkół podstawowych z powiatu kolneńskiego: z Łachy, Turośli, Kolna (nr 1), Lachowa i Lemana (2 drużyny). Drużyny rywalizowały w następujących konkurencjach:

 1. Skakanie przez rów.

(Dwie taśmy rozciągnięte na ziemi równolegle w odległości np. 2 m tworzą rów, przez który skaczą po kolei zawodnicy. Po każdej serii skoków taśmy rozsuwa się np. o 30 cm i rozpoczyna się następna seria skoków.)

 1. Wyścigi na barana.

(Zespoły ścigają się w parach jeden drugiego niosąc na plecach.)

 1. Kulanie na odległość

(Pięciu zawodników i 5  kulnięć kołem wyciętym z pnia drzewa.)

 1. Przeciąganie się lejcem (liną).
 2. Rzucanie szyszkami do celu.

 

Konkurencje oparte są na dawnych zabawach kurpiowskich opisanych przez Adama Chętnika w książce "Życie pusz­czańskie Kurpiów".

 

Pierwsze miejsce i puchar zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Lemanie, drugie miejsce – drużyna z SP w Turośli, a trzecie – SP w Lachowie. Wszystkie drużyny otrzymały medale i dyplomy. Ciepły posiłek (m.in. porcję kurpiowskiego kartoflaka) dla wszystkich uczestników wraz z opiekunami przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Rada Rodziców. Finansowej pomocy udzieliło Starostwo Powiatowe w Kolnie, a Wójt Gminy Turośl Pan Piotr Niedbała przygotował dla wszystkich uczestników słodkie upominki. Towarzyszyła nam wspaniała pogoda i atmosfera.

Poprawiony: niedziela, 25 maja 2014 10:29
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2
Copyright © 2017 Witamy w Lemanie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.